Kutya nélkül is lehet élni,csak nem érdemes.
Nem is értem, mi viszi rá a kétlábúakat, hogy olyan kis porfogó izéket fogadjanak be, mint a csincsillák egy okos, hűséges kutya helyett. Persze, megértem én, hogy egy magamfajta vadászkutya nem való mindenkinek, sétálni kell velem, odafigyelni arra, hogy mit eszem, igazi családtagként kell kezelni, és ha szomorú vagyok, az érzékeny lelkem ápolni. Megértem én, ha valaki inkább egy-két apró, ketrecbe zárható porfogó izé mellett dönt. Tényleg szőrös, tényleg puha, és nyami zizi jön belőle – na de csak ezért befogadni őket?
Igen, jól érzed kétlábú barátom – most épp azon dolgozom, hogy lebeszéljelek.
Pedig szeretem őket – nagyon is – ha engednék, szívesen eljátszadoznék velük, a levegőbe dobálnám őket és jó nagyot fogócskáznánk. Kár, hogy a gazdi nem engedi 🙁 Állítólag félti őket. Érted? Tőlem! A legjobb barátjuktól. Mázlitól.
Hidd el, neked nem kell csincsilla! Hallod? Nézz mélyen a szemembe: NEKED NEM KELL CSINCSILLA!
Jó, jó, én csak egy kutya vagyok – de okos vadászkutya, aki tudja, hogy egy valóban felelős állattartó alaposan átgondolja, kifélét-mifélét fogad be a házába. Úgyhogy kedves barátom kérlek ígérd meg, hogy mielőtt egy ilyen kis finom, puha szőrös cukimuki “vigyélhaza” ziziautomata mellett döntenél, alaposan átgondolod mire vállalkozol.
1. A csincsilla sokáig él. Nagyon -nagyon sokáig, én 4-5 hörcsögöt is leamortizálok ennyi idő alatt, és hidd el, én bőven túlélem a kis szőrgolyhót (főleg ha megengeded, hogy néha együtt focizzunk). Ha még suliba jársz, egyetemista vagy és a karrieredet építed és ki tudja hová visz az élet, majdnem biztos, hogy a csiniknek véges időn belül új gazdit kell majd keresned – vagy viszed magaddal őket is külföldre és kétszer annyi ideig keresgélsz rágcsálóbarát albérletet.
2. A csincsilla szőrös. Imádom. Pont olyanok, mint a kisgazdik plüssei, csak nem kell őket felhúzni, és szökőkúttá válnak és szőrt dobálnak, ha rájuk kiabálok. Olyankor nagyon viccesek. Állítólag nem okoznak allergiát, mégis sokan tüsszögnek miattuk. Én sem szeretem amikor porosak, úgy kiráznám őket.
3. A csincsilla társas lény. Hacsak nem szeretnéd az összes szabad estéd a csincsillád társaságában tölteni, gondoskodnod kell egy társról is – így jó esetben egy helyett rögtön két csincsilla költözik egyszerre az életedbe.
4. A csincsilla rág. Sokat. MINDENT. Első körben a legféltettebb kincseidet. Az összes kábelt, tapétát, asztalt, táskákat, cipőket. Mindent. Így koptatja a fogait. Csak úgy, mint én. Igaz, nekem a gazdi papucsa a kedvencem és nem rágok kábelt és asztalt se rágtam még soha.
5. A csincsilla nyugodt állat. Szeret békésen figyelni, nappal sokat alszik, nem igazán mocorog – este viszont ugrál.Ez engem, Mázlit, speciel zavar. Értsétek meg. Egy valamirevaló vadászkutyának éjjel kell a nyugalom – és milyen állat az, amivel nappal nem lehet játszani? Áh, gagyi.
6. A csincsilla vedlik. Ezen nincs mit ragozni.
7. Drága az állatorvos. Na igen. Amit a csinekre költesz, akár rám is költhetnéd – ráadásul még mindig kevés a rágcsálókhoz is jól értő állatorvos, a legkisebb beavatkozás is komoly kockázat, a nem megfelelő genetikai állományú csinivel pedig biztos, hogy bérelt széked lesz az állatorvosnál.
8. Nagy a helyigényük. Őket nem lehet csak úgy kivinni a parkba – kell egy tágas ketrec és sok-sok séta a lakásban – annak minden következményével együtt.
9. A csincsilla speciális tápot eszik. A nyúltáp és hasonlók nem jók. Nem is értem ezt a hisztit. Nekem nyóc, nekem speciel mind a kettő ugyanúgy ízlik 😀
10. A csincsilla bizony szaporodik – a szaporulattal pedig kezdeni kell valamit. Én szívesen felnevelném őket, de a gazdi nem adná oda őket. Állítólag nem lennék jó hatással rájuk. Aljas rágalom.
11. Allergiás vagy? Gáz.
Mielőtt megvennéd életed első csincsilláját gondold át alaposan, hogy éreztél-e furcsa tüneteket pl. egy tengerimalac, madarak, kutyák, macskák közelében. Allergiás vagy-e a porra, szénára, gyomnövényekre. Tüsszögsz-e ha múzeumba mész. Jobb ha tudod, hogy sokan, akik nem allergiásak a kutyára allergiásak lehetnek a csincsillákra. Állítólag ritka, de előfordul.
Eláruljam, ilyenkor mi veri ki leggyakrabban a biztosítékot?
1. Allergén állati proteinek – ezek jellemzően az állatok vizeletében fordulnak elő amik azután átkerülhetnek a levegőbe, bútorokra stb., az arra érzékeny emberek pedig ezt belélegezve allergiás reakciót produkálhatnak ( a tengerimalac vagy a macska nyála/vizelete pl. az arra érzékenyeknél allergizálhat).
2. Levegőben szálló szőrszálak
3. Takarmány – széna, fű, gyomnövények
4. Fürdetőhomok (poratkák! – jellemző)
Egyébként ha elég elszánt vagy, rendes kutya leszek és elárulok néhány trükköt a kockázat csökkentésére:
- Levegőtisztító berendezés: ha érzékeny vagy a pollenekre és/vagy a szálló porra, mindenképp jó döntés
- Pormentes fürdetés: pl. Kerítsd körbe a csini fürdetőedényét, tegyél fel szájmaszkot. Persze az sem mindegy, hogy milyen homokot használsz. A csinek bundájának a legfinomabb homok az igazi, az allergiára hajlamos gazdiknak viszont a legdurvább. Innen szép nyerni
- Alternatív szénapótlók: pl. lucerna-pellet.
- Magas hőfokon mosható/tisztítható textíliák, berendezés: 50-60 fok, bőrbútor stb.
Egyébként ismerek egy nagyon jó üzletet ahol szuper jó plüssöket árulnak. Hidd el, ha nekem jó, neked is jó lesz.
Mázli vagyok, a csincsillasuttogó – ha én azt mondom, hogy neked nem kell csincsilla, akkor az úgy is van.
- Persze ha ennek ellenére meg lennél róla győződve, hogy neked mégis csincsilla kell, nincs mit tenni.
- Olvass tovább és tudj meg mindent amit tudni szeretnél – és légy üdvözölve a csincsillatartók lelkes, és egyre hatalmasabb táborában!