Gyorstalpaló
Mázli gyorstalpaló tanfolyama kezdő csincsillatartóknak
A csincsillák természete
Fura állat a csincsilla. Olyan, mint egy plüssállat, csak elszalad. Sokkal rosszabb, mint egy macska, mert nem nyúzható, nem kutyának való játékszer.
Persze, vannak olyan csincsillák, akik remekül megvannak az ebekkel, és a gazdik gyerekeit is szépen elfogadják, de ők meg vagyok róla győződve, hogy kutyának vagy macskának képzelik magukat. Vagy inkább egy rozsdafarkúnak, aki egy faágon (vagy a gazdi vállán) ücsörög és a farkával egyensúlyoz.
A csincsillák egyébként nem olyanok, mint mi, hiper-intelligens vadászkutyák. Akaratosak, öntörvényűek, önzők, követelőzők, nagyon intelligensek, kíváncsiak, minden érdekli őket, ami körülöttük történik – és mindig ők akarnak a figyelem középpontjában lenni.
Az elején persze adják a kis ártatlant, szégyenlősek, ijedősek, lepisilnek engem vagy a gazdit, úgy izgulnak, hogy melegük lesz és ledobálják a bundájukat – na de ha egyszer kinyílik a csipájuk, vadászkutya legyen a talpán, aki követni tudja őket. Jó, jó, állítólag ők is könnyen szelídíthetők és nagyon cukik lesznek egy idő múlva, de hosszú az út odáig.
Persze minden rájuk fordított perc megtérül, néhány héten belül hallgatnak a nevükre, és szépen alkalmazkodnak. Könnyen alkalmazkodnak. A gazdi szerint jópofa kis jószágok ezek, könnyű őket felnevelni, nincs szaguk, keveset zajonganak és barátságosak, bolháik sincsenek és parazitamentesek. Nem igazán takarékoskodnak az étellel, abban a pillanatban eldobják még a legfinomabb falatokat is, mihelyt a másik kezében meglátnak valami érdekeset – és nem félnek a magasságtól, akárhonnan leugranak, gazdi ezért a farkuk tövénél is megfogja őket ha a vállán ücsörögnek.
Aminek én kifejezetten örülök, hogy nincsenek olyan hatalmas karmaik, mint a nagy vörös macskának a szomszéd utcából – de védekezni azért ők is tudnak, foggal – pisivel. Nem szeretik a hirtelen mozdulatokat, néha még egymástól is megijednek – az én ugatásomtól meg pláne 🙂
Mivel eredeti élőhelyükön is csapatokba verődve élnek, akkor érzik igazán jól magukat, ha a társuk mellettük van, a fejüket vakargatja, vagy csak egyszerűen motyog nekik. Egy csincsilla nem csincsilla! Egyébként jó kis team lehetnénk – ők futnának, én meg kergetném őket.
A csincsillák egyébként akár 20 éves korukig is élhetnek, de a 13-15 év a jellemző. Ha vigyázol rájuk és odafigyelsz a diétájukra, tovább élnek – úgyhogy ha csak 2-3 évre tervezel előre, jobb, ha inkább hörcsögöt veszel.
A csincsilla helyigénye
Mivel a csincsillák mozgásigénye már csak a méretük miatt is hatalmas, nagy méretű (és főleg magas – min. 50*50*100cm) ketrec kell nekik. A ketrecet meg is vásárolhatod, de össze is barkácsolhatod pl. egy régi szekrény átalakításával. Engedjük ki amilyen gyakran csak lehet, de óvatosan, a csincsilla mindent (!) megrág és összekoszol, ezért a fürdőszobai, konyhai séták a legpraktikusabbak!
A csincsilla kézbe vétele
A csincsillát mindig finoman, a farka tövénél fogd meg. Ne félj, nem szakad le. Tényleg! Figyelj arra, hogy ha nagyon hirtelen érsz hozzájuk, hajlamosak ledobni a szőrüket (így védekeznek a ragadozók ellen). A szőr persze 6-8 héten belül visszanő, de egy kopasz csincsilla nem túl szívderítő látvány. Persze az a legjobb megoldás, ha egyik kézzel a csincsilla hasa alá nyúlsz, a másikkal pedig megfogod a farka tövét és úgy emeled óvatosan a karodra. Beszélj közben hozzájuk, az megnyugtatja őket. A frissen beszerzett lánycsiniknél előfordul, hogy lepisilik “támadójukat”. Leginkább engem.
Ha megszöknek, nem szabad őket kergetni, mert attól csak jobban futnak. Ha szerencséd van és rendesek a csinjeid, séta után önként visszamennek a helyükre. Ha ez a módszer nem válik be, megpróbálhatod (a hörcsögöknél tökéletesen működő) pecázás módszerét – és madzagra kötött mazsolával, vagy nasis zacskó zörgetésével csalogatva elő őket. Vagy szólj nekem, én szívesen segítek (gazdi persze nem kér a segítségemből, szerinte csak bántanám őket).
Életritmus, alkalmazkodás
A csincsilla alapjában véve éjszakai állat! Váltott műszakban dolgozunk. Persze ez nem jelenti azt, hogy a csincsilla nap közben nem érdeklődik a külvilág iránt, ha zacskózörgést vagy kekszropogást hall, azonnal felébred, és keresgélni kezd. Sokan panaszkodtak már az éjszakánként randalírozó csincsilláikra, jobb, ha ezt is beleveszed a pakliba – főleg, ha a hálószobádban szeretnéd tartani őket. Úgyhogy jól jegyezd meg: amíg a vadászkutya békésen horkol, a galád csinek békésen és igencsak zajosan randalíroznak.
Csincsilla és egyéb állatfajták
Ez a pont fájdalmasan érint, hiszen magam ellen beszélek. Soha ne hagyd egyedül kedvenc csincsillád nagyon kicsi gyerekkel, cicával, óriáskígyóval, vadászgörénnyel! Érdekes módon a fent említett lények egyformán vonzódnak a szőrmók és pufók rágcsálókhoz (hmmmm…finom kövér egér), és felettébb valószínűtlen, hogy egy, az ölelő “karmok” közül szabadulni próbáló csincsilla karcolás nélkül megússza a végzetes találkozást! Gazdi szerint kutyával, így velem sem szabad egyedül hagyni, de én ennél a pontnál tiltakozni szeretnék, meg vagyok róla győződve, hogy nagyon jól elterelgetném őket.
Hőségriadó
Próbáltál már valaha is szőrkabátban ücsörögni egy fülledt szobában? Ajánlom, próbáld ki, és rögtön feleslegessé is válik a tanács, hogy soha ne hagyj csincsillát tűző napon, vagy 28-30 fok feletti szobában, ne tárold terráriumban vagy befőttesüvegben. A hőguta végzetes! Ha a hőmérséklet 25 fok fölé emelkedik, hűtsd a szobát! Keresd meg a lakás leghidegebb pontját, ott fogják a legjobban érezni magukat. Nyáron tedd légkondicionált helyiségbe őket, vagy ha a hőmérséklet 28-30 fok fölé megy, támassz jégakkut a ketrechez.
Bunda
A csincsillának egy-egy szőrtüszőből akár 80-100 szőrszála is nőhet (a többi szőrös állatnál ez 2-3db). Minden szőrszál három színű. A bőrhöz legközelebb sötétszürke, utána egy világos réteg következik, utána újra sötét. Ez a színösszeállítás adja a csincsilla bundájának az egyedi fényt.
A csincsillák egyébként a legtisztább, legbarátságosabb kisállatok közé tartoznak, és NAPONTA fürdenek! (Brrr…. ) Persze nem vízben, hanem egy speciális kvarcmentes homokban. Soha ne feledkezz meg a porfürdőről! Cserébe a csincsilládnak jó lesz a közérzete, gyönyörű tiszta és fényes lesz a bundája és nem lesz olyan büdős, mint én eső után. Erre egyébként a bőrükön képződő Lanolin miatt van szükségük. A többi szőrmók állattal ellentétben elég hetente cserélni alattuk az almot. A zeolit / egyszerű, mezei macskaalom teljesen jól működik az ammóniamegkötő hatása miatt.
Fogak
A fogaik igazi rágcsálófogak, sárgás árnyalatúak, pontosan mint a hörcsögnél, állandóan nőnek, és koptatni kell őket. Durva, de a csincsilla hosszának a 2-3 szorosára is megnőnének egy év alatt, ha nem koptatná! A csincsillák mindent megrágnak! Nem kímélik a könyveket, a tapétát, az elektromos vezetékeket, a drága kábeleket!
Ezt érdemes figyelembe venni, amikor kiengedjük őket sétálni. Az áramütés ugyanis végzetes lehet! És nem csak a csincsillára nézve – a félig szétrágott kábelek miatt akár Téged is, vagy akár engem is megrázhat az áram!
A rossz fogak megölhetik kis kedvenced! Pontosan ezért, mindig legyen bent a ketrecükben néhány rágófa – pl. alma, mandula, fenyő, barack, fűzfa.
Bevásárlólista kezdő csincsillatartóknak
Beszerzendő | Megjegyzés | OK |
Ketrec | Min. 50*50*100 cm – minél magasabb, annál jobb! | |
Önitató | Lehetőleg golyós önitató legyen. Ne használj tálat, cseréld gyakran, hetente 3-4 alkalommal a vizet (főleg nyáron, ha meleg van!) |
|
Rágófa | Lehetőleg keményfa (esetleg: Alma, Mandula, Barack, Fenyő (ha nem friss!) |
|
Doboz; cső Bújkáláshoz, játékokhoz | Macskajáték is jó! | |
Speciális csincsillatáp | Nem nyúltáp vagy magkeverék! Érdemes megkérdezni az előző tulajdonostól, hogy ő mivel etette az állatot, és abból a típusú tápból beszerezni valamennyit. Csak megbízható helyről vegyél tápot, de csakis és kizárólag csincsillatápot. A nyúltáp -bár ugyanúgy néz ki, mint a csincsillatáp- nem alkalmas csincsillák etetésére. |
|
Alom a ketrecbe | Tiszta macskaalom (Zeolit) esetleg faforgács, csutkaalom vagy nás, természetes rágcsálóalom | |
Széna, lucerna (ez lenne az ideális), nem puffasztó zöldségek, alma | A széna/lucerna legyen tiszta, pormentes. Napi etetése elengedhetetlen a megfelelő emésztéshez. Elvileg(!) szeretik a répát, szőlőt, dinnyét, de nagyon óvatosan füvet, tyúkhúrt vagy más zöldeket is adhatunk nekik. Persze csak szépen lassan, néhány szál fűvel kezdve, és naponta növelve a mennyiséget. (Nem biztos, hogy megeszik!) |
|
Csincsilla-homok | Napi egy evőkanálnyi kvarcmentes, speciális csincsillahomok – egy 5 literes befőttesüvegbe adagolva. |
|
Nasik, kiegészítő vitaminok | pl. lucernakarika; mazsola; szárított – vegyszermentes- rózsabimbó; szárított répa; almaszirom; SZÉPIA (pórias nevén: tintahal) -ásványianyag-pótlásra és fogkoptatásra (Figyelem: a nagy fogkoptató tömbökben is szépia van, kicsit tömörítve, keményítve). Ha megfelelő tápot veszel, a táp, széna és egy kis gyógynövény, esetleg alma mellé nem kell kiegészítő vitaminokat vásárolnod! |
|
Állatorvos | Érdemes megtudni, hogy van-e a közelben olyan állatorvos, aki látott már csincsillát (kevés van belolük!) |
|
Gyógynövénykoktél | Legjobb, ha saját magunk által mixelt gyógynövényeket adunk (egy evőkanállal naponta – ha szereti)! Recept: 5 rész kamilla; 3 rész csipkebogyó; 2 rész borsosmenta; 1 rész zsálya; 0,5 rész orbáncfű; 1 rész papsajt. Figyelem: A sok kamilla sötétre színezi a vizeletet, a csipkebogyóból egészet is adhatunk! |
www.csincsilla.hu (c) – all rights reserved!