Szaporodás

Szex-teszt

 

 

Biztos vagy benne, hogy kislány csincsillád van? Vagy inkább kisfiú? Nálunk, kutyáknál egyszerű a helyzet – már kölyökként is egyértelműen látszik, ki a kan és ki a szuka, nem kell hozzá szakértőnek lenni. Vagy van pöcök, vagy nincs pöcök.

 

A csiniknél azért kicsit másabb a helyzet. A nőstényeknek ugyanis van egy, álhímvesszőnek nevezett szarucsapjuk, mely a végbélnyílás előtt helyezkedik el. Ez becsapós – hiszen mindig ott a pöcök. A különbség a pöcök és a végbélnyílás távolsága.

Ha van távolság, FIÚ

 

Ha nincs távolság, LÁNY

 

Egyszerű, mint a faék. Főleg, hogy ez a távolság már a baby csincsilláknál is megvan. Elég, ha ez a távolság néhány mm, ha van, akkor fiú, ha nincs akkor lány. 

 

A hím csincsilla bemutatása jövendőbelijének

 

Mielőtt összeengednénk a lány és a fiu csincsillát, érdemes őket legalább egy-két hétig egymás mellett, de külön-külön ketrecben tartani, hogy komolyabb verekedés nélkül megszokhassák egymást.

 

 

Az összeszoktatási időszak alatt azt is érdemes megengedni, hogy ketrecen kívül is megismerjék egymást, mindössze arra kell figyelni, hogy ne verekedjenek össze. Ezeknek a problémáknak a kikerülésére teljesen jó megoldás, ha egy nagylány mellé babyfiút veszünk (hátha kölyökként kezeli), a párválasztásig egyedül tartott nagyfiú mellé pedig egy minimum 9 hónapos nagylányt.

 

Ha az ifjú pár esetleg mégis verekedne, különítsük el őket egy időre. Ha elég nagy ketrecben tartjuk a csincsillát, akkor “büntetésül” az agresszívabb csincsillát egy kisebb ketrecbe pakolva tegyük a nagy ketrecbe – és szurkoljunk.

 

 

A kulcsszó egyébként a türelem.

 

Azt ugye megjegyezted, hogy a kislány csincsillát 4 és 10 hónapos kora között nem szabad együtt tartani a fiú csincsillával? A lány csincsillák ugyanis max. 6 hónapos korukban ivarérettek, de legalább 12 hónapos korukig nem lenne jó, ha családot alapítanának.

 

 

A csincsillák egyébként ha lehetőséget kapnak rá, évente háromszor ellenek, és egy-egy ellésnél 1-2 (néha 3-4) baby születik.

 

Vemhesség

 

A nőstények kb. havonta ivarzanak. A vemhesség általában 109-120 napig tart, de a 111 nap a legjellemzőbb (az egyszerűség kedvéért ez 3 hónap, 3 hét és 3 nap)

 

A vemhesség jelei

 

  • – Hízás (ezt méricskéléssel is számon tarthatod. Csak tegyél egy tálat és egy kis nasit a mérlegre, amíg a csini falatozik, simán megmérheted
  • – Étkezési szokások megváltozása
  • – Mogorvábbá válnak (nem mindegyik, de kivétel erősíti a szabályt)
  • – Gyakrabban fekszenek az oldalukon (Figyelem! Sok csini szeret az oldalán feküdni, ez önmagában semmit se jelent)
  • – Megváltoztatják az alvási szokásaikat, pozíciójukat
  • – Hamarabb kifáradnak
  • – A fiú feltűnően odafigyel a lányra! A vemhesség utolsó napjaiban el sem mozdul mellőle

Ilyenkor sokkal óvatosabban kell velük bánni, nagyon sok rostokban gazdag szénát és tápot kell nekik adni, mindig legyen előttük friss víz (terhesen vagy szülés után / szoptatási időszakban sokkal többet iszik a mamacsini), adjunk nekik kiegészítő, vitamindús eleséget (C vitamin, kalcium – azaz szépia, friss gyümölcsök – alma stb.) vegyük ki a csincsillakereket, és engedjük ki őket gyakrabban futkosni.

 

 

A babyk kb. fél óra alatt, általában hajnalban vagy kora reggel születnek és megszületésük után anyjuk azonnal letisztogatja őket – és általában az egész születésből csak annyit veszünk észre, hogy egy kupac szép tiszta minicsini botladozik a ketrec alján:)

 

Ha esetleg túl sok kiscsincsilla születne és épp otthon vagyunk, vigyázzunk, hogy a kicsik tisztogatása során egyik se hűljön ki. Ha szükséges, segítsünk az anyának a piciket melegen tartani, amíg meg nem száradnak – de inkább ne piszkáljuk őket.

 

A szülés után kb. egy hétig -de ha bírják a csinik, akkor inkább kettőig- ne tegyünk be a mamának porfürdőt, nehogy összeszedjen valami fertőzést. A csincsilla-mama egyébként segítség nélkül ellik, de azért nem árt, ha van egy olyan orvos ismerős, aki ismeri a csincsillákat. Just in case! Az ellés után -ha úgy érezzük, hogy szükséges lehet- óvatosan tapogassuk meg a mama hasát, hogy nem-e maradt benne kiscsincsilla. esetleg le is takarhatjuk a ketrecet egy sötét ronggyal. Hagyjuk őket nyugodtan pihenni.

 

A nőstények már 3 nappal az ellés után újra vemhesek lehetnek, ha nem különítjük el őket a hímtől – aki egyébként nagyon gondos és támogató apuka.

A csincsillák nem építenek fészket, a kicsik az anya hasa alatt -vagy éppen rajta- alszanak.

 

 

Hogyan gondoskodjunk a picikről?

 

 

baby-biztos ketrec 

 

Egy egészséges kölyök mindössze 35-60 grammot nyom, gyakorlatilag csak szőrből áll, így nagyon könnyen kibújik a ketrec rácsain keresztül, így érdemes a ketrecet kívülről kartonnal vagy padlószőnyeggel körbevenni. Arra is figyeljünk, nehogy a ketrec padlójába akadjon a kicsik lába, mert könnyen eltörhet. Ilyenkor érdemes padlószőnyeg darabot az emeletekre kötözni. Ha több szintes a ketrecünk , akár le is zárhatjuk a felső szinteket, nehogy a merészebb kicsik leessenek. 

 

Mivel a papa a szülés után néha bizony elég heves vérmérsékletű és mindenáron ki akarja élni a fajfenntartási ösztönét, és a mama is előfordul, hogy ugrálni kezd, egy cső vagy egy befőttesüveg mindenképp maradjon a ketrecben, hogy a picik elbújhassanak. Ha nem tudnak hová bújni könnyen előfordulhat, hogy a szülők összetapossák őket.

 

 

A babyket nem sokkal a megszületésük után nagyon óvatosan kézbe lehet venni. Ha lehet, a kezdetekben ennek ellenére ne zargassuk őket, csak vigyázzunk, nehogy tűző nap vagy huzat érje őket és hagyjuk, hogy az anyai ösztönöktől vezérelt mamacsini szép, egészséges csincsillákat neveljen belőlük. 

 

A kicsik a megszületésük után néhány nappal már szilárd táplálékot is esznek, de ha lehet, még ne nassoltassuk őket, mert nagyon érzékeny a gyomruk. 

 

A csincsillafiúk egyébként jellemzően tökéletes apák szoktak lenni és a babysitterkedést sem szokták bánni.

 

8-10 (vagy inkább 12) hetes korukban választhatjuk el őket, de lánycsincsillák akár 12 hetes koruk után is az anyjuk mellett maradhatnak, ha a papacsini nem él velük.

 

Babycsinik saját kezű felnevelése

 

Figyelj arra, hogy az összes kicsinek jusson a tejből. Ha a picik hasa meleg és duci, akkor biztos, hogy elég tejet kaptak.

 

Sajnos néha előfordul, hogy valami miatt nincs teje a mamának, vagy mert pl. a tesója megharapta az orrát ezért nem tud szopni a babycsini. Ilyenkor kénytelenek vagy egyedül – kézből etetve felnevelni a babycsiniket. Az ideális persze az lenne, ha a pici az első adag anyatejet megkapná (az a legértékesebb) és a mama tisztára nyalogatná és megszárítaná (!) és melegen tartaná – mert ekkor a legjobbak az esélyei a kicsinek a túlélésre.

 

Figyelem! Néha – főleg az első szülés alkalmával – úgy tűnik, hogy nem eteti a mama a picit, de hidd el: de az anyai ösztön az esetek legnagyobb részében bőven elég ahhoz, hogy a mama rövid időn belül mégiscsak elkezdje a pici etetését – ezért ne vedd ki azonnal a picit, ha nem látod, hogy szopizik. Bőven elég, ha néhány órával később megnézni, hogy szép kerek-e a pocija.

 

Ha viszont úgy tűnik, hogy a mama tényleg nem gondozza, a leghelyesebb dolog egy csincsillákhoz is értő állatorvos, vagy egy profi (hobbi)csincsillatenyésztő véleményét kikérni. A javaslata az alábbi lesz: macskatejpor-mix (macskatejpor, meleg víz, 1-2 csepp vitamincsepp – mini cumisüvegből vagy pipettából adagolva). A jól összekevert tápszerrel naponta sokszor kell majd a picit/piciket etetned, jobb, ha felkötöd a gatyád, nem lesz könnyű.

 

Bővebb információt Potháczky Lajos: Csincsillatenyésztés mesterfokon című könyvében találsz (GAZDA Kistermelői Lap- és Könyvkiadó Kft.)